Najczęściej czytane

Nowy rok. Jak rozpocząć naukę tańca?


Taniec dla wielu osób jest sposobem na życie. W telewizji pojawiają się kolejne edycje programów tanecznych, które powodują, że mamy większą świadomość taneczną i chętniej sami próbujemy się nauczyć. Kiedy pierwszy raz trafiasz do Szkoły Tańca masz wiele pytań i wątpliwości. To naturalne - decyzja o wyborze zajęć, instruktora, szkoły wcale nie jest łatwa. Wystarczy spojrzeć na ilość dostępnych technik w grafiku, aby dostać małego zawrotu głowy.

Dlatego postanowiliśmy Ci pomóc i zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania dla początkujących.

Nigdy nie uczyłam/uczyłem się tańczyć, nic nie umiem. Czy mogę przyjść na zajęcia?

Oczywiście! Przecież właśnie o to chodzi, aby się nauczyć tańczyć nawet, jeżeli nigdy nie miało się z tym styczności. Kiedyś musi być ten pierwszy raz! Osoby początkujące rozpoczynają kurs na poziomie początkującym, na którym wszystko jest tłumaczone od podstaw. Jednym słowem - nie ma się czego obawiać :)

Jaki taniec, jaką technikę wybrać na początek?

Wiele zależy od charakteru, oczekiwań i wieku. Osoby młode (zarówno ciałem jak i duchem) wybierają techniki streetowe typu Hip Hop, Commercial, Dancehall, Reggaeton, Street Dance. Na tych zajęciach tańczy się do najnowszej muzyki, można poznać między innymi choreografie i układy znane z wielu popularnych teledysków.

Jeżeli szukamy czegoś bardziej spokojnego, lirycznego, co kładzie przy okazji nacisk na rozciąganie ciała – najlepszy wybór to Taniec Współczesny, Jazz, Modern Jazz, Rozciąganie i Przygotowanie do Tańca. Są to techniki określane scenicznymi.
Panie, które odżywają słysząc gorące latynoskie lub orientalne rytmy powinny wybrać Salsę Solo, Latin Solo, Taniec Brzucha, Sexy Dance, Shakira Dance, Bachatę Solo, Bollywood, Salsation, czy Cuban Ladies Styling. To są prawdziwe pewniaki, na których każda kobieta poczuje duży przypływ pozytywnej energii.

Gorące rytmy, tylko że w parach, odnajdziemy w Salsie Los Angeles, Salsie Kubańskiej, Ruedzie de Casino, w Bachacie i Kizombie oraz Tańcu Towarzyskim. Ciekawym wyborem jest również Taniec Użytkowy – szczególnie kusi on początkujące osoby, które nie chcą podpierać ścian na imprezach, wesela, balach czy też prywatkach.

Wybór jest naprawdę duży i zapewne każdy będzie miał swój typ. Bardzo pomocne w wyborze są tzw. Dni Otwarte, które organizujemy cyklicznie. Wówczas można przetestować wszystkie techniki bezpłatnie i bez zobowiązań.

Chcę iść na kurs w parach - niestety nie mam partnera/partnerki, czy mimo to mogę przyjść na kurs tańca przeznaczony dla par?

Odpowiedź brzmi – TAK. Często kursanci przychodzą bez partnera/partnerki i wówczas łatwo można znaleźć kogoś do pary. Poza tym na zajęciach nie tańczymy tylko z jednym partnerem – co chwila robiona jest zmiana. Dzięki temu dużo szybciej się uczymy – tańcząc z wieloma osobami. Oczywiście, jeśli ktoś nie chce - nie ma konieczności zmiany w parach. Należy to zgłosić instruktorowi przed zajęciami.

Można też odnaleźć grupę na fb "Szukam partnera / partnerki do tańca" i umieścić tam swoje ogłoszenie.

W co mam się ubrać na zajęcia?

Przy technikach, które wymagają więcej swobody ruchów (jak Jazz, Hip Hop, Taniec Współczesny, itp.) najlepsze są stroje wygodne, sportowe. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy przyjść na zajęcia w dżinsach, nie wykonamy w nich zbyt wielu ćwiczeń rozciągających i będzie nam niezbyt wygodnie.  W takich technikach jak Taniec Towarzyski czy Salsa mogą być getry lub spódnica dla pań, wygodne spodnie dla panów i koszulki nie krępujące ruchów, które pozwolą na swobodne podnoszenie rąk. np. przy wykonywaniu obrotów.

Jakie obuwie mam założyć?

Przede wszystkim trzeba przynieść ze sobą buty na zmianę (pamiętajmy, że niektóre zajęcia wymagają tego, bu położyć się na ziemi. Dlatego niezbędne jest zachowanie czystości w salach) – najlepiej niech to będzie obuwie wygodne, nie rysujące przy okazji parkietu (czyli nie posiadające czarnej, gumowej podeszwy). Oczywiście istnieje specjalne obuwie taneczne, ale nie jest ono potrzebne osobom początkującym. Jeśli chcesz jednak zainwestować w buty do tańca - instruktor na pewno podpowie Ci jakie kupić :)

Ile czasu trwa kurs?

Jeden poziom taneczny trwa około 9 miesięcy. Zaczynamy od poziomu Początkującego, później jest poziom Średniozaawansowany, Zaawansowany i Master Class (bez ograniczeń czasowych). Osoby którym łatwo przychodzi nauka lub już wcześniej tańczyły, mogą dołączać do kursów na które już trwają, na każdym poziomie. Oddzielną kategorią są kursy typu Open - gdzie w zasadzie można dołączyć w każdej chwili, bez względu na umiejętności.

Do tego są też formacje - to grupy zamknięte, do których robimy nabory. Formacje trenują na bardziej zaawansowanym poziomie pod kątem pokazów, zawodów, lub nagrań video.

Co da mi taniec?

Są tysiące powodów do tańca. Dla niektórych jest to sposób na spędzanie wolnego czasu, po uczelni, po pracy. Relaks który potrafi wyczyścić naszą głowę ze złych emocji, które są wokół nas. Nasz taniec możemy wykorzystać na imprezach, prywatkach, poważnych imprezach czy nawet weselach. Dzięki tańcowi nabierzemy pewności siebie, poprawimy kondycję i stracimy zapewne trochę wagi... ;) Ale co najważniejsze - w szkole tańca poznamy mnóstwo nowych znajomych / przyjaciół :)

Nasza szkoła to także miejsce dla tych, który taniec traktują poważnie - każdy może tu sumiennie szlifować swoją technikę na kolejnych poziomach zaawansowania, stając się profesjonalnym tancerzem.

Tutaj sprawdź jakie zajęcia dla początkujących właśnie startują: http://urbandance.pl/aktualnosci-szkola-tanca/15-rozne/1609-rusza-nowy-sezon-w-udz-